Menu

Astma u dzieci – jak ją rozpoznać?

0 Comments

Choć mówi się o tym, że astma u dzieci jest schorzeniem, które diagnozuje się coraz częściej, lekarze nadal nie ukrywają swojej bezradności. Przyznają, że choć mali pacjenci często zmagają się z tą chorobą, jej natychmiastowe wykrycie jest niemal niemożliwe. Ogromne znaczenie ma zatem czujność, jaką powinni wykazywać się rodzice i opiekunowie obserwujący nietypowe reakcje i reagujący na nie we właściwy sposób.

Co powinno nas zaalarmować?
Kluczowe znaczenie w rozpoznaniu astmy oskrzelowej u dzieci wydaje się mieć wiedza na temat tego, że mamy w jej przypadku do czynienia ze schorzeniem o charakterze napadowym. Objawy nie utrzymują się przez długi czas, co jest zarówno dobrą, jak i złą stroną choroby. Dziecko nie męczy się tak samo, jak w przypadku schorzeń o objawach utrzymujących się stale, dorośli mogą jednak bagatelizować sygnały wysyłane przez jego organizm pocieszając się, że mieli do czynienia z sytuacją jednorazową.
Najbardziej typowe objawy astmy oskrzelowej to świszczący oddech, suchy kaszel oraz duszności, które często występują w połączeniu z uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Częstotliwość i intensywność objawów zmienia się w zależności od wieku dziecka i stopnia zaawansowania choroby. Bardzo często ujawniają się po intensywnym wysiłku fizycznym utrzymując się nawet przez kilkanaście minut, bywa jednak i tak, że zrywają dziecko ze snu.
W zdecydowanej większości przypadków objawy astmy u dzieci ustępują samoistnie po maksymalnie kilkunastu minutach, nie powinien być to jednak argument przemawiający za ich bagatelizowaniem. Każdy atak nie pozostaje bez wpływu na sposób, w jaki funkcjonuje dziecięcy organizm, podawanie leków rozkurczających oskrzela podczas ataku jest więc swego rodzaju inwestycją w przyszłość malucha.

Kiedy zgłosić się do lekarza?
Wielu pediatrów uważa, że już pierwsze sygnały świadczące o ryzyku wystąpienia astmy u dzieci, powinny być dla rodziców argumentem wystarczającym do tego, aby zapisać się na wizytę. Nie wolno z nią zwlekać, jeśli objawy mają charakter nawrotowy, można przewidzieć ich wystąpienie (wiążąc je choćby z aktywnością fizyczną dziecka), a także wówczas, gdy rodzice podejrzewają u dziecka alergię (nie ma tu znaczenia, czy jest to alergia na pyłki, pokarmowa, czy też na sierść zwierząt).
Lekarze przypominają również, że na początku dwudziestego pierwszego wieku astma nie jest wyrokiem. Można ją leczyć, a sama choroba nie uniemożliwia prowadzenia aktywnego życia. Nieleczona może jednak prowadzić do poważnych komplikacji i stanowi zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia dziecka.

Tagi: , ,

Dodaj komentarz