Menu

Najczęstsze objawy choroby serca

0 Comments

Gdybyśmy zastanawiali się nad tym, o jaki organ wewnętrzny powinniśmy dbać w szczególny sposób, z pewnością musielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na znaczenie, jakie ma nasze serce. Choroby z nim związane są niebezpieczne dla życia, niekiedy zaś walka z nimi jest niemal niemożliwa. Co gorsza, mamy z nimi do czynienia w przypadku pacjentów w każdym wieku, nie ma już więc miejsca na uspokajające uogólnienia. Na szczęście, choroby serca na ogół nie przebiegają bezobjawowo, jeśli więc dowiemy się, które objawy choroby serca powinny wywołać naprawdę szybką reakcję z naszej strony, zwiększymy nasze szanse na to, że długo będziemy mogli cieszyć się dobrym zdrowiem.

Jak interpretować ból w klatce piersiowej?
Wielu pacjentów miewa wrażenie, że coś ściska i piecze ich w klatce piersiowej, gdy jednak ból nie jest uporczywy, a do tego utrzymuje się jedynie przez krótki czas, jego ignorowanie nie jest wcale trudnym zadaniem. Tymczasem bardzo często jest on sygnałem świadczącym o niedokrwieniu mięśnia sercowego informującym nas o tym, że zachodzi coraz poważniejsza dysproporcja pomiędzy zapotrzebowaniem na tlen oraz jego podażą. W zdecydowanej większości przypadków ból taki nie trwa dłużej niż dziesięć minut. Jeśli jednak utrzymuje się nawet przez pół godziny, a do tego pacjent ma problemy z nudnościami, obfitymi potami, czy też dusznościami, konieczne jest podjęcie natychmiastowej interwencji, istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że mamy do czynienia ze stanem przedzawałowym.

Kołatanie serca i jego konsekwencje
Na liście sygnałów alarmowych, które nie powinny być lekceważone, bardzo wysoką pozycję zajmuje także kołatanie serca. Pacjenci opisują je na ogół jako wyjątkowo nieprzyjemne uczucie, serce bowiem nie tylko bije szybciej niż zazwyczaj, ale również zmienia rytm swoich uderzeń. Niemiarowe bicie serca niekiedy pojawia się nawet u osób zdrowych, może je bowiem wyzwolić wysiłek fizyczny oraz stres. Bardzo często okazuje się jednak, że jest to sygnał informujący o poważnych zaburzeniach rytmu serca, a więc dolegliwości, której nie można ignorować.

Omdlenia i ich powiązanie z chorobami serca
Omdlenia są często spowodowane staniem zbyt długo w jednej pozycji oraz narażaniem się na działanie wysokich temperatur, wielu pacjentów nie wiąże ich więc z wadami serca szybko znajdując ich inne, pozornie bardziej przekonujące wyjaśnienie. Niestety, częściej niż sobie tego życzymy omdlenia są interpretowane jako sygnał świadczący o nieprawidłowościach w układzie krążenia, po ich wystąpieniu warto więc skonsultować się z kardiologiem.

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz